Megvadultak a románok, Spanyolország útját követik: sokkoló váddal támadják Magyarországot
Komoly üzletet akadályoznának meg.
Az április közepén elfogadott román költségvetési kiigazítás 6,7 százalékos deficitet és 1,9 százalékos gazdasági csökkenést prognosztizált.
Románia egyetlen olyan hitelt sem fog felvenni, amely feltételekhez kötött – jelentette ki Florin Citu román pénzügyminiszter kedden.
A tárcavezető megerősítette korábban kifejtette álláspontját, miszerint a nemzetközi hitelintézetekhez csak abban az esetben folyamodnak, ha a kölcsönök nem feltételekhez kötöttek. Közölte, hogy Románia jelenleg a helyi és a nemzetközi pénzpiacokról finanszírozza az állam működését. Csak ezek kimerítése után jöhet szóba harmadik finanszírozási lehetőségként a nemzetközi hitelintézetekkel kötött hitelmegállapodás. Úgy vélte, ezek esetében továbbra is tartják magukat ahhoz, hogy csak feltétel nélküli kölcsönt fogadnak el. A pénzügyminiszter szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) esetében is ugyanezt az elvi álláspontot tekinti érvényesnek a bukaresti kormány.
A miniszter ismertette az áprilisi államháztartás helyzetét, és elmondta, hogy a negyedik hónapban a bevételek meghaladták a tavalyit, így várakozáson felül alakultak, de így sem elegendőek ahhoz, hogy fedezzék a megnövekedett kiadásokat, amelyek főleg az egészségügyben ugrottak meg jelentősen. A miniszter azt is közölte, hogy a romániai kereskedelmi bankok 270 ezer kérést kaptak ügyfeleiktől a törlesztések halasztására, ebből a pénzintézetek eddig 170 ezret hagytak jóvá.
A miniszter újfent kijelentette, hogy továbbra sem számít hosszan elhúzódó gazdasági válságra. Kedden Klaus Iohannis román államelnök is azt hangoztatta üzletemberekkel folytatott megbeszélés után, hogy a román gazdaság sikerrel túljut a jelenlegi válságon. Az elnök ennek egyik kulcsát a közberuházásokban látja, amelyeket növelnie kell a kormánynak.
A román kormány az idén 3,6 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tervezett 4,1 százalékos gazdasági növekedés mellett, de az április közepén a koronavírus-járvány következtében elfogadott költségvetési kiigazítás már 6,7 százalékos deficitet és 1,9 százalékos gazdasági csökkenést prognosztizált. A román államháztartási hiány március végén elérte a GDP 1,67 százalékát. Április végén a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Románia államadós-osztályzatának kilátását a Moody's Investors Service.
(MTI)